Прејди на содржината

Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања
Детали за наградата
СпортДрумски велосипедизам
НатпреварувањеВуелта а Еспања
Доделена запобедник во комбинираниот пласман
Локално имеJersey Blanco (шпански)
Историја
Прва награда1970
Изданија30 (до 2018)
Последна награда2018
Прв победник Гвидо Рејбрук (БЕЛ)
Најмногу победи Алехандро Валверде (ШПА) (3 победи)
Најнов победник Сајмон Јејтс (ВБР)


Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања — еден од второстепените пласмани на велосипедската етапна трка Вуелта а Еспања. Овој пласман се пресметува со собирање на местата во генералниот, бодовниот и планинскиот пласман (велосипедистот мора да има резултат во сите пласмани за да може да учествува во комбинираниот пласман), каде предводник е оној велосипедист со најмал вкупен резултат.

Од 2006 година, предводникот во овој пласман ја носи белата маичка; во 2005 година тоа било златно-зелената маичка.

Наградата претежно ја освојуваат фаворитите на трката. Во периодот 2004-2011, победникот на генералниот пласман исто така бил победник и на комбинираниот пласман.

Комбинираниот пласман ќе биде прекинат во 2019 година. Оттогаш, белата маичка ќе биде наменета за најдобриот млад возач.[1].

Победници

[уреди | уреди извор]

Најмногу победи

[уреди | уреди извор]
Место Велосипедист Вкупно Години
1  Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) 3 2003, 2009, 2012
2  Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) 2 2008, 2014
 Ечаве, ФедерикоФедерико Ечаве (ШПА) 2 1990, 1991
 Ерас, РобертоРоберто Ерас (ШПА) 2 2002, 2004
 Шон Кели (ИРС) 2 1986, 1988
 Мењшов, ДенисДенис Мењшов (РУС) 2 2005, 2007
  1. „Vuelta a Espana introduces young rider jersey in 2019“. Cycling News. Посетено на 18 декември 2018.