Милано-Санремо 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милано-Санремо 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 4 од 28
Рута на Милано-Санремо 2012
Детали за трката
Date 17 март
Растојание 298 км
Време 6ч 59' 24" (42.632 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (Австралија) (ГринЕЏ)
Втор  Фабијан Канчелара (Швајцарија) (РадиоШек-Нисан)
Трет  Винченцо Нибали (Италија) (Ликвигас-Канондејл)
2011
2013

Милано-Санремо 2012 било 103. издание на еднодневната велосипедска трка Милано-Санремо. Била одржана на 17 март на должина од 298 километри и била четврта трка во сезоната 2012 на светската турнеја.

Трката ја освоил возачот на ГринЕЏ Сајмон Геранс, кој бил дел од групата од тројца возачи, кои се бореле за победа во спринтерската завршница.[1][2] Геранс завршил пред возачот на РадиоШек-Нисан Фабијан Канчелара – победникот на трката во 2008 – и возачот на Ликвигас-Канондејл Винченцо Нибали, кој го комплетирал подиумот.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

25 екипи учествувале на Милано-Санремо 2012. Секоја екипа започнала со осум возачи, правејќи ја групата од 200 возачи. Тие биле:[4]

Резултати[уреди | уреди извор]

[2]

Велосипедист Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ 6ч 59' 24"
2  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Нисан и.в.
3  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
4  Петер Саган (СВК) Ликвигас-Канондејл + 2"
5  Џон Дегенколб (ГЕР) Проект 1т4и + 2"
6  Филипо Поцато (ИТА) Фарнезе Вини-Селе Италија + 2"
7  Оскар Фреир (ШПА) Катјуша + 2"
8  Алесандро Балан (ИТА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 2"
9  Даниел Ос (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 2"
10  Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 2"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lowe, Felix (17 март 2012). „Извонредниот Геранс победи на Милано-Санремо“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Посетено на 17 март 2012.
  2. 2,0 2,1 „Поредок на пристигнувањето“ (PDF). Милано-Санремо. La Gazzetta dello Sport; RCS MediaGroup. 17 март 2012. Посетено на 17 март 2012.
  3. Вестемајер, Сузан (17 март 2012). „Геранс победи во Милано-Санремо“. Cycling News. Future Publishing Limited. Архивирано од изворникот на 2013-03-20. Посетено на 17 март 2012.
  4. „Список на возачи“ (PDF). Милано-Са Ремо. La Gazzetta dello Sport; RCS MediaGroup. Посетено на 17 март 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]