Тур де Франс 2013 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Преглед на етапите.

Тур де Франс 2013 било 100. издание на Тур де Франс. Започнала на 29 јуни 2013 и траела до 21 јули 2013 година, започнувајќи во градот Порто-Векио на Корзика.[1]

Етапа 12[уреди | уреди извор]

11 јули 2013 — Фужер до Тур, 218 км
Резултат од етапа 12
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Аргос-Шимано 4ч 49' 49"
2  Марк Кевендиш (ВБР) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Канондејл и.в.
4  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
5  Роберто Ферари (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
6  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ и.в.
7  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Jersey yellow number.svg Мовистар Тим и.в.
8  Јоан Жен (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
9  Хуан Хосе Лобато (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
10  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
Генерален пласман по етапа 12
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај 47ч 19' 13"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Jersey yellow number.svg Мовистар Тим + 3' 25"
3  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 3' 37"
4  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 3' 54"
5  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф + 3' 57"
6  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4' 10"
7  Михал Квијатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 4' 44"
8  Наиро Кинтана (КОЛ) Jersey yellow number.svg Мовистар Тим + 5' 18"
9  Руј Кошта (ПОР) Jersey yellow number.svg Мовистар Тим + 5' 37"
10  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 5' 39"

Етапа 13[уреди | уреди извор]

12 јули 2013 — Тур до Сен Аман Монтрон, 173 км
Резултат од етапа 13
Возач Екипа Време
1  Марк Кевендиш (ВБР) Омега Парма-Квик Степ 3ч 40' 08"
2  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Канондејл и.в.
3  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
4  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана и.в.
5  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
6  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф и.в.
7  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф и.в.
8  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
9  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 6"
10  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Саксо-Тинкоф + 9"
Генерален пласман по етапа 13
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај 51ч 00' 30"
2  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 2' 28"
3  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 2' 45"
4  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 2' 48"
5  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 3' 01"
6  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 4' 39"
7  Михал Квијатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 4' 44"
8  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 5' 18"
9  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 5' 39"
10  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 5' 48"

Етапа 14[уреди | уреди извор]

13 јули 2013 — Сен Пурсен сир Сиул до Лион, 191 км
Резултат од етапа 14
Возач Екипа Време
1  Матео Трентин (ИТА) Омега Парма-Квик Степ 4ч 15' 11"
2  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
3  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп и.в.
4  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
5  Егоиц Гарсија (ШПА) Кофидис и.в.
6  Ларс Бак (ДАН) Лото-Белисол и.в.
7  Зимон Гешке (ГЕР) Аргос-Шимано и.в.
8  Артур Вишо (ФРА) FDJ.fr и.в.
9  Павел Брут (РУС) Катјуша и.в.
10  Сирил Готје (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
Генерален пласман по етапа 14
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај 55ч 22' 58"
2  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 2' 28"
3  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 2' 45"
4  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 2' 48"
5  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 3' 01"
6  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 4' 39"
7  Михал Квијатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 4' 44"
8  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 5' 18"
9  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 5' 39"
10  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 5' 48"

Етапа 15[уреди | уреди извор]

14 јули 2013 — Живор до Мон Венту, 242,5 км
Резултат од етапа 15
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај 5ч 48' 45"
2  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 29"
3  Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 23"
4  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 1' 23"
5  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 1' 40"
6  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 1' 40"
7  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 1' 43"
8  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 1' 46"
9  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 1' 53"
10  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 08"
Генерален пласман по етапа 15
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Точкаста маичка Тим Скај 61ч 11' 43"
2  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4' 14"
3  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 4' 25"
4  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 4' 28"
5  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4' 54"
6  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Мовистар Тим + 5' 47"
7  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 6' 22"
8  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 7' 11"
9  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 7' 47"
10  Михал Квијатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 7' 58"

Етапа 16[уреди | уреди извор]

16 јули 2013 — Везон ла Ромен до Гап, 168 км
Резултат од етапа 16
Возач Екипа Време
1  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим 3ч 52' 45"
2  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 42"
3  Арнолд Жанесон (ФРА) FDJ.fr + 42"
4  Жером Копел (ФРА) Кофидис + 42"
5  Андреас Кледен (ГЕР) РадиоШек-Леопард + 42"
6  Том Димулен (ХОЛ) Аргос-Шимано + 1' 00"
7  Микел Астарлоза (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 01"
8  Филип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 04"
9  Камерон Мајер (АВС) Орика-ГринЕЏ + 1' 04"
10  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп + 1' 04"
Генерален пласман по етапа 16
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Точкаста маичка Тим Скај 65ч 15' 36"
2  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4' 14"
3  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 4' 25"
4  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф + 4' 28"
5  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Мовистар Тим + 5' 47"
6  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 5' 54"
7  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 7' 11"
8  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 7' 22"
9  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 8' 47"
10  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 9' 28"

Етапа 17[уреди | уреди извор]

17 јули 2013 — Амбрин до Шорж, 32 км, поединечен хронометар (ITT)
Резултат од етапа 17
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај 51' 33"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 9"
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 10"
4  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф + 23"
5  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 30"
6  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Мовистар Тим + 1' 11"
7  Михал Квијатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1' 33"
8  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 1' 34"
9  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 1' 41"
10  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 51"
Генерален пласман по етапа 17
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Точкаста маичка Тим Скај 66ч 07' 09"
2  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 4' 34"
3  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 4' 51"
4  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 6' 23"
5  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Мовистар Тим + 6' 58"
6  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 7' 21"
7  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 8' 23"
8  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 8' 56"
9  Михал Квијатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 11' 10"
10  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 12' 50"

Етапа 18[уреди | уреди извор]

18 јули 2013 — Гап до Алп д’Ез, 172,5 км
Резултат од етапа 18
Возач Екипа Време
1  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал 4ч 51' 32"
2  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 59"
3  Морено Мозер (ИТА) Канондејл + 1' 27"
4  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Мовистар Тим + 2' 12"
5  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 2' 15"
6  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 3' 18"
7  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај + 3' 18"
8  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 3' 22"
9  Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 4' 15"
10  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 4' 15"
Генерален пласман по етапа 18
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Точкаста маичка Тим Скај 71ч 02' 19"
2  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 5' 11"
3  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Мовистар Тим + 5' 32"
4  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 5' 44"
5  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 5' 58"
6  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 8' 58"
7  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 9' 33"
8  Мајкл Роџерс (АВС) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 14' 26"
9  Михал Квијатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 14' 38"
10  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 14' 39"

Етапа 19[уреди | уреди извор]

19 јули 2013 — Ле Бурж-д’Оасан до Ле Гран-Борнан, 204,5 км
Резултат од етапа 19
Возач Екипа Време
1  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим 5ч 59' 01"
2  Андреас Кледен (ГЕР) РадиоШек-Леопард + 48"
3  Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 1' 44"
4  Александар Жане (ФРА) FDJ.fr + 1' 52"
5  Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 1' 55"
6  Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 58"
7  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 2' 03"
8  Алесандро де Марки (ИТА) Канондејл + 2' 05"
9  Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 2' 16"
10  Рубен Плаза (ШПА) Мовистар Тим + 2' 44"
Генерален пласман по етапа 19
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Точкаста маичка Тим Скај 77ч 10' 00"
2  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 5' 11"
3  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Мовистар Тим + 5' 32"
4  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 5' 44"
5  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 5' 58"
6  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 8' 58"
7  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 9' 33"
8  Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 12' 33"
9  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 14' 56"
10  Михал Квијатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 16' 08"

Етапа 20[уреди | уреди извор]

20 јули 2013 — Анси до Семноз, 125 км
Резултат од етапа 20
Возач Екипа Време
1  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Мовистар Тим 3ч 39' 04"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 18"
3  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај + 29"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 42"
5  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 2' 17"
6  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 2' 27"
7  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 2' 28"
8  Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 48"
9  Хесус Ернандез (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 2' 55"
10  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 2' 55"
Генерален пласман по етапа 20
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај 80ч 49' 33"
2  Наиро Кинтана (КОЛ) Бела маичка Точкаста маичка Мовистар Тим + 5' 03"
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 5' 47"
4  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 7' 10"
5  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 8' 10"
6  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 12' 25"
7  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 13' 00"
8  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 16' 09"
9  Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 16' 35"
10  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 18' 22"

Етапа 21[уреди | уреди извор]

21 јули 2013 — Версај до Париз, 133,5 км
Резултат од етапа 21
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Аргос-Шимано 3ч 06' 14"
2  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в.
3  Марк Кевендиш (ВБР) Омега Парма-Квик Степ и.в.
4  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Канондејл и.в.
5  Роберто Ферари (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
6  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
7  Кевин Реза (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
8  Јоан Жен (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
9  Даниеле Бенати (ИТА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф и.в.
10  Мурило Фишер (БРА) FDJ.fr и.в.
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Жолта маичка Тим Скај 83ч 56' 40"
2  Наиро Кинтана (КОЛ) Точкаста маичкаБела маичка Мовистар Тим + 4' 20"
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 5' 04"
4  Алберто Контадор (ШПА) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 6' 27"
5  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Jersey yellow number.svg Тим Саксо-Тинкоф + 7' 27"
6  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 11' 42"
7  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 12' 17"
8  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 15' 26"
9  Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 15' 52"
10  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 17' 39"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Три етапи на Корзика за бр. 100“. LeTour.fr. 6 декември 2011. Посетено на 28 јуни 2013.