Николај Трусов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николај Трусов
Лични податоци
Цело имеНиколај Василевич Трусов
Роден2 јули 1985 (1985-07-02) (37 г.)
Санкт Петербург, СССР СССР}
Висина1,86 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГаспром-РусВело
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2004–2005
2006–2008
2009–2011
2012
2013

2014–2016
2017-
Локомотив
Тинкоф Ресторантс
Катјуша
РусВело
Велосипедски тим Де Ријке-Шанкс
Тинкоф-Саксо
Гаспром-РусВело
Последна промена
26 февруари 2018

Николај Василевич Трусов (руски: Николай Васильевич Трусов; р. 2 јули 1985 во Санкт Петербург) — руски професионален велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Гаспром-РусВело. Трусов е професионален возач од 2004.

За сезоната 2014, Трусов настапува со Тинкоф-Саксо.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
Светски велодромски куп 2004/2005
3. Екипна потера Москва (со Сергеј Климов, Антон Миндлин и Александар Серов)
3. Медисон Лос Анџелес (со Михаил Игнатиев)
1. Класика Интернасионал Тума
Светски велодромски куп 2005/2006
2. Екипна потера (со Сергеј Климов, Антон Миндлин и Александар Серов)
1. Медисон Москва (со Михаил Игнатиев)
2. Медисон Манчестер (со Михаил Игнатиев)
2006
Светски велодромски куп 2005/2006
1. Екипна потера Лос Анџелес (со Сергеј Климов, Иван Ровни и Александар Серов)
3. Медисон Лос Анџелес (со Михаил Игнатиев)
1. Етапа Синтурон а Мајорка
Пет круга на Москва
1. Пролог Поклонаја Гора
1. Етапа 1 Кремлински круг
1. Етапа 2 Воробјевски круг
1. Етапа 3 Ано де Зеленоградске
1. Етапа 5 Ано де Садове
1. Етапа 5 Волта а Љејда
Светски велодромски куп 2006/2007
1. Екипна потера Сиднеј (со Михаил Игнатиев, Иван Ровни и Александар Серов)
1. Медисон Сиднеј (со Михаил Игнатиев)
2. Екипна потера Москва (со Иван Ковалев, Александар Серов и Иван Ровни)
2007
Светски велодромски куп 2006/2007
2. Екипна потера Манчестер (со Алексеј Бауер, Евенги Ковалев и Иван Ковалев)
3. Медисон Манчестер (со Сергеј Климов)
2. Екипен хронометар Ајндховен (со Сергеј Климов, Иван Ровни, Михаил Игнатиев, Евгениј Петров, Павел Брут и Васил Кириенка)
1. Етапа 2 Трка околу Британија
2009
1. Етапа 5 Волта а Каталуња
1. Дуо Норманд (со Артем Овечкин)
2012
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2013
8. Краен пласман Волта ао Алентежо
9. Рига-Јурмала ГП
2015
2. Фландриско првенство
2016
1. Етапа 5 (TTT) Трка околу Хрватска
9. Краен пласман Трка на Фјордовите
2018
1. Jersey black.svg Спринтерски пласман Трка Абу Даби

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Русите Ровни и Трусов потпишаа со Тинкоф-Саксо“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 20 декември 2013. Архивирано од изворникот на 2014-01-18. Посетено на 25 декември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]