Павел Брут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павел Брут
Брут на Шелдепрејс 2015
Лични податоци
Цело имеПавел Александрович Брут
Роден29 јануари 1982(1982-01-29)(42 г.)
Соснови Бор, СССР СССР
Висина1,78 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГаспром-РусВело
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2001–2002
2003–2005
2006–2008
2009–2014
2015-2016
2017-
Итера
Локомотив
Тинкоф Ресторантс
Катјуша
Тинкоф-Саксо
Гаспром-РусВело
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2008)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2011)
Последна промена
11 јуни 2017

Павел Александрович Брут (руски: Павел Александрович Брутт; р. 29 јануари 1982) — руски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екипа Гаспром-РусВело.

Најголема победа во неговата кариера досега е петтата етапа на Џиро д’Италија 2008. Во август 2014 година, Тинкоф-Саксо објавиле дека Брут ќе биде нивен член од сезоната 2015.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
1. Етапа 11 Вуелта а Венецуела
2004
1. Етапа 2 Сиркуито Монтањес
2006
1. Краен пласман Трка околу Грција
2007
1. ГП Кјасо
1. Етапа 9 Тур де Лангкави
2008
1. Етапа 5 Џиро д’Италија
2009
1. Тур де Вандеја
2. Краен пласман Тур де Валони
2011
1. Национално друмско првенство
1. Класика Сарда
8. Краен пласман Тур де Романди
1st Stage 1
2012
1. Волта Лимбург Класик
3. Национално друмско првенство
4. Трка околу Келн
10. Национално хронометарско првенство
2014
5. Национално друмско првенство
2015
2. Национално друмско првенство
3. Национално хронометарско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро 87 СО 125 128 95 103 90 134
Тур 102 СО 110
Вуелта 105 106 101

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трансфери: Тинкоф-Саксо потпиша со Брут, Трусов го продолжи договорот“. cyclingnews.com. 7 август 2014. Посетено на 11 август 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]