Ричи Валенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ричи Валенс
Родено име Ричард Стивен Веленцуела
Роден(а) 13 мај 1941
Потекло Pacoima, California, USA
Починал(а) 3 февруари 1959 близу Clear Lake, Iowa, USA
Жанрови Рок ен Рол
Занимања Пејач
Инструменти Гитара
Период на активност 1957–1959
Издавачи Del-Fi Records

Ричи Валенс (Ричард Стивен Веленцуела; 13 Мај 1941-3 Февруари 1959) бил американски пејач, текстописец и гитарист. Иако неговата кариера била многу кратка тој создал неколку хитови, меѓу кои една од попознатите е преработката на Ла Бамба која е инаку мексиканска народна песна, која Ричи ја трансформирал во рок. Автобусот со кој патувале на турнеи се расипал па одлучиле да се возат со мал авион и по авионска несреќа животот го загубил Ричи Валенс, чија кариера траела само 2 години