Џејмс ЛаБри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс ЛаБри (2012)

Кевин Џејмс ЛаБри (англиски: Kevin James LaBrie) — роден на 5 мај 1963, 1963 и е канадски вокалист кој е познат како пејач на прогресивната метал група Dream Theater.

Тој е роден во Пенетангишен, Онтарио, Канада и започнал со пеење и тропање на тапани на 5-годишна возраст. Во неговите тинејџерски години ЛаБри бил член на неколку групи како пејач и/или тапанар, и во 1981, на 18-годишна возраст се преселил во Торонто за да ги продолжи неговите музички стремежи. Тој моментално сè уште живее во Торонто со неговата жена Карен, ќерката Клои и синот Шенс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Dream Theater
Џејмс ЛаБри | Џон Мјанг | Џон Петручи | Мајк Манџини | Џордан Рудес
Мајк Портној | Крис Колинс | Чарли Доминичи | Кевин Мур | Дерек Шерениан
Дискографија
Албуми и мини-албуми: When Dream and Day Unite | Images and Words | Awake | A Change of Seasons | Falling into Infinity | Scenes from a Memory | Six Degrees of Inner Turbulence | Train of Thought | Octavarium | Systematic Chaos | Black Clouds & Silver Linings | A Dramatic Turn of Events | Dream Theater | The Astonishing | Distance over Time | A View from the Top of the World
Албуми во живо: Live at the Marquee | Once in a LIVEtime | Live Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Видео и DVD: Images and Words: Live in Tokyo | 5 Years in a Livetime | Metropolis 2000: Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Песни: Pull Me Under | Another Day | A Mind Beside Itself | The Glass Prison
Поврзани статии
Jelly Jam | Liquid Tension Experiment | MullMuzzler | Nightmare Cinema | OSI | Platypus | Transatlantic | True Symphonic Rockestra | YtseJam