Мала Мечка (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мала Мечка
лат. Ursa Minor
Ursa Minor constellation map mk.svg
Кратенка UMi
Генитивно Ursae Minoris
Ректасцензија 15 ч.
Деклинација +75°
Површина 256 (°)² (56th)
Главни ѕвезди 7
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
23
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m 2
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда Северница (2.02m)
Најблиска ѕвезда π1 UMi
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови урсиди
Соседни
соѕвездија
Змеј
Жирафа
Кефеј
Видливо на ширина од +90° до −10°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јуни.

Мала Мечка или Ursa Minorсоѕвездие на северното небо. Неговото латинско име значи 'малечка мечка', спротивно на Голема Мечка. Мала Мечка е забележливо соѕвездие бидејќи е на северниот небесен пол, иако ова ќе се смени после неколку века поради прецесијата на рамнодениците.[1]

Најсјајна ѕвезда во соѕвездието е Северница, која традиционално се користи како одредница во морепловството.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Navigating the Night Sky: How to Identify the Stars and Constellations, by Guilherme de Almeida, 2004, Springer, isbn 1852337370

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]