Стрелец (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стрелец
лат. Sagittarius
Sagittarius constellation map mk.svg
Кратенка Sgr
Генитивно Sagittarii
Ректасцензија 19 ч.
Деклинација −25°
Површина 867 (°)² (15th)
Главни ѕвезди 12, 8
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
68
Ѕвезди со планети 14
Ѕвезди посјајни од 3,00m 7
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 4
Најсјајна ѕвезда ε Sgr (Kaus Australis) (1.9m)
Најблиска ѕвезда Ross 154
сг,  пс)
Месјеови објекти 15
Соседни
соѕвездија
Орел
Штит
Змија
Змијоносец
Скорпија
Јужна Круна
Телескоп
Индијанец (агол)
Микроскоп
Јарец
Видливо на ширина од +55° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Стрелец (лат. Sagittarius) е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Sagittarius значи стрелец, а неговиот симбол е Sagittarius.svg, симбол на стрела. Најчесто се претставува како кентаур. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Змијоносец на запад и Јарец на исток.

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]