Компас (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Компас
лат. Pyxis
Pyxis constellation map mk.svg
Кратенка Pyx
Генитивно Pyxidis
Ректасцензија 9 ч.
Деклинација −30°
Површина 221 (°)² (65th)
Главни ѕвезди 3
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
10
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 1
Најсјајна ѕвезда α Pyx (3.68m)
Најблиска ѕвезда HD 72673
сг,  пс)
Месјеови објекти нема
Метеорски дождови нема
Соседни
соѕвездија
Хидра
Крма
Едро
Пума
Видливо на ширина од +50° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец март.

Компас (Pyxis) е мало и незабележливо соѕвездие на јужното небо. Неговото латинско име означува морнарски компас. Ова соѕвездие е видливо на 53 степени север од јануари до март.

Соѕвездието Компас е опишано во XVIII век под називот „Морепловен Компас“ (Pyxis Nautica), но подоцна ова име е скратено. Соѕвездието Компас се наоѓа блиску до старото соѕвездие Бродит Арго (Argo Navis), а во XIX век астрономот Џон Хершел предложил да се прекрсти во „Malus“, но не е прифатено.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]