Кентаур (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кентаур
лат. Centaurus
Centaurus constellation map mk.svg
Кратенка Cen
Генитивно Centauri
Ректасцензија 13 ч.
Деклинација −50°
Површина 1060 (°)² (9-то)
Главни ѕвезди 11
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
69
Ѕвезди со планети 8
Ѕвезди посјајни од 3,00m 9
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 15
Најсјајна ѕвезда Алфа Кентаур (α Cen) (−0,01m)
Најблиска ѕвезда Проксима Кентаур (α Cen C)
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови алфа-кентауриди
омикрон-кентауриди
тета-кентауриди
Соседни
соѕвездија
Пумпа
Кобилица
Шестар
Јужен Крст
Водна Змија
Вага (агол)
Волк
Мува
Едро
Видливо на ширина од +25° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец мај.

Кентаур е соѕвездие од јужното небо. Едно е од најголемите соѕвездија на небото, и познато уште од времето на Птоломеј.

Познати ѕвезди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]