Пехар (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пехар
лат. Crater
Crater constellation map mk.svg
Кратенка Crt
Генитивно Crateris
Ректасцензија 11 ч.
Деклинација −16°
Површина 282 (°)² (53rd)
Главни ѕвезди 4
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
12
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m нема
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) нема
Најсјајна ѕвезда δ Crt (3.57m)
Најблиска ѕвезда γ Crt
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови Eta Craterids
Соседни
соѕвездија
Лав
Секстант
Хидра
Гавран
Девица
Видливо на ширина од +65° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец април.

Пехар е соѕвездие. Неговото латинско име означува чаша или пехар, а се идентификува со пехарот на богот Аполон од митологијата. Едно е од 48-те соѕвездија забележани од астрономот од 1 век Птоломеј. Ова соѕвездие е слабо видливо и нема ѕвезда посјајна од величина 4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]