NGC 3887

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3887


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
10,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,4
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 2,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 31 декември 1785
Други ознаки MCG -3-30-12, UGCA 246, IRAS 11445-1634
Спирална Галаксија NGC 3887, сликана со вселенскиот телескоп Хабл
Спирална Галаксија NGC 3887, сликана со вселенскиот телескоп Хабл

NGC 3887спирална галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3887 се споменува и како MCG -3-30-12, UGCA 246, IRAS 11445-1634.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 декември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3887 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 3887 има привидни димензии од 3,5' х 2,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3887 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36754. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 282; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6093. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1013.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3887 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]