Триаголник (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Триаголник
лат. Triangulum
Triangulum constellation map mk.svg
Кратенка Tri
Генитивно Trianguli
Ректасцензија 2 ч.
Деклинација +30°
Површина 132 (°)² (78th)
Главни ѕвезди 3
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
15
Ѕвезди со планети 0
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 1
Најсјајна ѕвезда β Tri (3.00m)
Најблиска ѕвезда δ Tri
сг,  пс)
Месјеови објекти 1
Метеорски дождови нема
Соседни
соѕвездија
Андромеда
Риби
Овен
Персеј
Видливо на ширина од +90° до −60°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец декември.

Триаголник или Трианглум е мало соѕвездие на северното небо. Неговото латинско име Triangulum означува триаголник, и не треба да се меша со соѕвездието од јужното небо Јужен Триаголник. Името му доаѓа поради трите сјајни ѕвезди, со трета и четврта магнитуда, кои формираат речиси рамнокрак триаголник. Ова соѕвездие е едно од 48-те соѕвездија забележани од Птоломеј.

Види исто така[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]