Лав (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лав
лат. Leo
Leo constellation map mk.svg
Кратенка Leo
Генитивно Leonis
Ректасцензија 11 ч.
Деклинација +15°
Површина 947 (°)² (12то)
Главни ѕвезди 9, 15
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
92
Ѕвезди со планети 7
Ѕвезди посјајни од 3,00m 3
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 3
Најсјајна ѕвезда Регулус (α Лав) (1,4m)
Најблиска ѕвезда Волф 359
сг,  пс)
Месјеови објекти 5
Метеорски дождови леониди
Соседни
соѕвездија
Голема Мечка
Мал Лав
Рис (агол)
Рак
Водна Змија
Секстант
Пехар
Девица
Береникина Коса
Видливо на ширина од +90° до −65°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец April.

Лав (Leo) — едно од соѕвездијата на зодијакот. Неговиот симбол е Leo.svg (Unicode ♌).[1] Се наоѓа западно од соѕвездието Рак и источно од соѕвездието Девица.

Забележителности[уреди | уреди извор]

Ѕвезди[уреди | уреди извор]

Соѕвездието Лав содржи многу сјајни ѕвезди, како што се Регулус (α Лав); Денебола (β Лав); и Гама Лав (Алгиеба).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. International Dictionary

Надворешни врски[уреди | уреди извор]