Штит (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штит
лат. Scutum
Scutum constellation map mk.svg
Кратенка Sct
Генитивно Scuti
Ректасцензија 18.7 ч.
Деклинација −10°
Површина 109 (°)² (84.)
Главни ѕвезди 2
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
7
Ѕвезди со планети 0
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α Штит (3.85m)
Најблиска ѕвезда α Штит
сг,  пс)
Месјеови објекти 2
Метеорски дождови јунски скутиди
Соседни
соѕвездија
Орел
Стрелец
Serpens Cauda
Видливо на ширина од +80° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Штит (латински Scutum) е мало соѕвездие забележано во XVII век.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]