Јужна Риба (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужна Риба
лат. Piscis Austrinus
Piscis Austrinus constellation map mk.svg
Кратенка PsA
Генитивно Piscis Austrini
Ректасцензија 22 ч.
Деклинација −30°
Површина 245 (°)² (60-то)
Главни ѕвезди 7
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
21
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 1
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 3
Најсјајна ѕвезда Фомалхаут (α Piscis Austrinus) (1,16m)
Најблиска ѕвезда Lacaille 9352
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови ?
Соседни
соѕвездија
Јарец
Микроскоп
Жерав
Вајар
Водолија
Видливо на ширина од +55° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец октомври.

Јужна Риба (лат. Piscis Austrinus или Piscis Australis, PsA) — соѕвездие. Сместено е спротивно од соѕвездието Риби. На почетокот на XX век ова соѕвездие било познато и како Piscis Notius. Соѕвездието Јужна Риба е едно од 48-те соѕвездија забележани од Птоломеј. Негова најсјајна ѕвезда е Фомалхаут.

Забележливи карактеристики[уреди | уреди извор]

Фомалхаут има придружник — Фомалхаут b, која е првата вонсончева планета која е откриена благодарение на телескопот Хабл.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]