Фомалхаут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Fomalhaut

Прстенот околу Фомалхаут покажува позиција на планета Fomalhaut b — сликано со
телескопот Хабл
фотографија на НАСА
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Јужна Риба
Ректасцензија 22ч 57м &1000000000000039100000039,1с
Деклинација −29° 37′ &1000000000000002000000020″
Прив. величина (V) 1.16
Особености
Спектрален тип A3 V
U−B Боен показател 0.08
B−V Боен показател 0.09
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+6.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 329.22 млс/г
Дек.: −164.22 млс/г
Паралакса (π)130.58 ± 0.65 млс
Оддалеченост25,0 ± 0,1 сг
(7,66 ± 0,04 пс)
Апсолутна величина (MV)1.73
Податоци
Маса2.1 ± 0.2[1] M
Полупречник1.832[1] R
Површ. грав. (log g)4.21[1]
Сјајност17.66[1] L
Температура8,751[1] K
Металичност[Fe/H] = −0.10[1]
Вртежна брзина (v sin i)93[1] км/с
Старост(2 ± 1) × 108[1] години
Други ознаки
α Piscis Austrini, Alp PsA, Alf PsA, 24 PsA, Gl 881, HR 8728, CD -30°19370, HD 216956, GCTP 5565.00, LTT 9292, SAO 191524, FK5 867, HIP 113368.
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
ARICNSподатоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

Фомалхаут (Fomalhaut) (α PsA / α Piscis Austrini) најсјајната ѕвезда во соѕвездието Јужна Риба и е осумнаесеттата најсјајна ѕвезда на ноќното небо. Фомалхаут може да се види долу на јужното небо од северната полутопка на есен и на почетокот на зимата. Блиску е до 50˚N латитуда, и се појавува заедно со Сириус, а не се појавува повторно додека да зајде Антарес. Името ѝ значи „устата на китот“, од арапското فم الحوت fum al-ḥawt. Има ѕвездена класификација А, и се наоѓа на околу 25,127 светлосни години од Земјата. Фомалхаут има околу себе прстен од вселенска прашина. Заради прстенот околу Фомалхаут, ѕвездата ја викаат „Окото на Саурон“.

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Di Folco, E.; Thévenin, F.; Kervella, P.; Domiciano de Souza, A.; Coudé du Foresto, V.; Ségransan, D.; Morel, P. (2004). „VLTI near-IR interferometric observations of Vega-like stars“. Astronomy and Astrophysics. 426: 601−617. doi:10.1051/0004-6361:20047189.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]