Категорија:Црвени џуџиња од главната низа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главната статија за оваа категорија е Црвено џуџе.

Црвените џуџиња од главната низа се ѕвезди на главната низа со (сјајност V) од спектрален тип M.

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.