Боен показател

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во астрономијата, боен показател (или боен индекс) е едноставно изразување со броеви што ја одредува бојата на небесното тело, што во случај на ѕвезда ја дава нејзината температура.


Наводи[уреди | уреди извор]


Забелешки[уреди | уреди извор]

  1.   The Simbad Astronomical Database' Rigel page
  2.   David F. Gray (1992), The Inferred Color Index of the Sun, Publications of the Astronomical Society of the Pacific, Том 104, бр. 681, стр. 1035-1038 (November 1992)