Ѕвездено вртење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа слика ја покажува сплесканоста на ѕвездата Ахернар што е предизвикана од брзото вртење.

Ѕвездено вртење (ѕвездена ротација) — аголно движење на ѕвездата околу својата оска. Брзината на вртење може да се измери преку спектарот на ѕвездата, или преку пресметувањето на времето на движење на карактеристиките што се гледаат на површината.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Staff (28 февруари 2006). „Stellar Spots and Cyclic Activity: Detailed Results“. ETH Zentrum. Посетено на 2007-06-26.

Наводи[уреди | уреди извор]