Рамнило (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамнило
лат. Norma
Norma constellation map mk.svg
Кратенка Nor
Генитивно Normae
Симболизам the carpenter's square
Ректасцензија 16,05 ч.
Деклинација −52,01°
Квадрант SQ3
Површина 165 (°)² (74-то)
Главни ѕвезди 2
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
13
Ѕвезди со планети 4
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда γ2 Nor (4,01m)
Најблиска ѕвезда HD 145417
(44,83 сг, 13,75 пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови Гама Нормиди
Соседни
соѕвездија
Скорпија
Волк
Шестар
Јужен Триаголник
Олтар
Видливо на ширина од +30° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Рамнило — мало затскриено соѕвездие на јужната полутопка меѓу Скорпија и Кентаур. Името потекнува од латинскиот збор norma што значи нормала, и се однесува на правиот агол, а се смета дека претставува линијар, столарски аголник, збир од аголници или рамнило.

Историја[уреди | уреди извор]

Рамнило првично именувано на француски јазик како,„l’Equerre et la Regle“, е едно од соѕвездијата осмислени од аботот Никола Луј де Лакај кон средината на 1750-тите, кога мерел над 10.000 ѕвезди додека престојувал на ’Ртот на Добра Надеж.[1] Рамнило го претставува столарскиот аголник, кој се користел во добата на истражувања од страна на столарите на истражувачките бродови.[2]

Забележителности[уреди | уреди извор]

Соѕвездието Рамнило набљудувано со голо око.

Ѕвезди[уреди | уреди извор]

Млечниот Пат минува низ рамнило.

Рамнило ги нема α и β ѕвездите. Тие се сега дел од соѕвездието Скорпија под имињата - N Sco и H Sco. Најсјајната ѕвезда во Рамнило, γ2 Normae, е со светлинска величина 4. Важни ѕвезди кои се издвојуваат во соѕвездието Рамнило се:

  • ε Nor: релативно неподвижна двојна ѕвезда (HJ 4853). Светлинските величини на двете ѕвезди се 4,54 и 6,68, на растојание од 22 лаќни секунди една од друга во PA 335°. Потемната ѕвезда е пак спектроскопска двојна ѕвезда со светлински величини 6,68 и 7,12.
  • ι1 Nor: многубројна ѕвезда. Парот AB (со светлински величини 5,6 и 5,8) е брзо орбитален пар со период од 26,9 години во 2000 година растојанието меѓу нив било 0,5 лачни секунди во PA 285°. Ѕвездата C, е со светлинска величина 8,75, и на растојание од парот АB од 11" во PA 242°, и не е припадник на системот, бидејќи е на растојание од 55 сг. од Земјата, додека пак парот АВ е на растојание од 140 сг.
  • μ Nor се смета дека е променива ѕвезда од типот Алфа Лебед, со промена на светлинската величина од 4,87 до 4,98. Истата е ѕвезда со спектрална класа O9,7 Iab.
  • R Рамнило е Мирида. Промената на светлинската величина е од 6,5 до 13,9 во временски период од 507,5 денови.

Далечни објекти[уреди | уреди извор]

Поради својата местоположба во Млечниот пат, ова соѕвездие содржи многу далечни објекти, од кои најзабележително е NGC 6087.

  • Sp 1 (или PK 329+02.1) е планетарна маглина позната и како маглината Тенок Прстен. И е на 5 степени западно-северозападно од γ1 Nor, растојанието на истата е пресметано и добиени се вредности кои се движат од 1.000 до 4.700 сг. Вкупната светлинска величина изнесува 13,6 а површинската сјајност 13,9. Централната ѕвезда е бело џуџе со светлинска величина 14,03.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ridpath, Ian. „Norma“. Star Tales. http://www.ianridpath.com/startales/norma.htm. посет. 9 јули 2012 г. 
  2. Staal 1988, стр. 254.
  3. Watson, Christopher (4 јануари 2010). „S Normae“. AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. http://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=19962. посет. 12 март 2014 г. 
  4. Wilkins & Dunn 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]