Едро (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едро
лат. Vela
Vela constellation map mk.svg
Кратенка Vel
Генитивно Velorum
Ректасцензија 9 ч.
Деклинација −50°
Површина 500 (°)² (32nd)
Главни ѕвезди 5
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
50
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 5
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда γ Vel (1.6m)
Најблиска ѕвезда ψ Vel
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови Delta Velids
Gamma Velids
Puppid-velids
Соседни
соѕвездија
Пумпа
Компас
Крма
Кобилица
Кентаур
Видливо на ширина од +30° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец март.

Едро е соѕвездие на јужното небо. Неговото латинско име Vela означува „бродско едро“, а порано ова соѕвездие било дел од поголемо соѕвездие наречено Бродот на Аргонаутите или Арго Навис, кое подоцна е поделено на три дела. Останатите се Кобилица и Крма.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
  • Richard Hinckley Allen, Star Names, Their Lore and Legend, New York, Dover, various dates.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]