Персеј (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Персеј
лат. Perseus
Perseus constellation map mk.svg
Кратенка Per
Генитивно Persei
Ректасцензија 3 ч.
Деклинација +45°
Површина 615 (°)² (24.)
Главни ѕвезди 6, 22
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
65
Ѕвезди со планети 4
Ѕвезди посјајни од 3,00m 5
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда α Per (Mirfak) (1.79m)
Најблиска ѕвезда ι Per
сг,  пс)
Месјеови објекти 2
Метеорски дождови персеиди
септемвриски персеиди
Соседни
соѕвездија
Касиопеја
Андромеда
Триаголник
Овен
Бик
Кочијаш
Жирафа
Видливо на ширина од +90° до −35°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец декември.

Персеј е соѕвездие на северното небо, наречено според митолошкиот јунак Персеј. Едно е 48-те соѕвездија забележани од астрономот од 1 век Птоломеј. Во него се наоѓа познатата променлива ѕвезда Алгол (β Per), а исто така е местото на метеорските дождови Персеиди.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • H. A. Rey, The Stars — A New Way To See Them. Enlarged World-Wide Edition. Houghton Mifflin, Boston, 1997. ISBN 0-395-24830-2.
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]