Херкул (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херкул
лат. Hercules
Hercules constellation map mk.svg
Кратенка Her
Генитивно Herculis
Ректасцензија 17 ч.
Деклинација +30°
Површина 1225 (°)² (5-то)
Главни ѕвезди 14, 22
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
106
Ѕвезди со планети 7
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 4
Најсјајна ѕвезда β Her (2,8m)
Најблиска ѕвезда μ Her
сг,  пс)
Месјеови објекти 2
Метеорски дождови тау-херкулиди
Соседни
соѕвездија
Змеј
Воловар
Северна Круна
Змиска Глава
Змијоносец
Орел
Стрела
Лисица
Лира
Видливо на ширина од +90° до −50°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Херкул е соѕвездие. Наречено е според митскиот јунак од римската митологија Херкул (Херакле). Ова соѕвездие било познато уште во времето на Птоломеј, а денес е петто соѕвездие по големина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • H.A. Rey, The Stars — A New Way To See Them. Enlarged World-Wide Edition. Houghton Mifflin, Boston, 1997. ISBN 0-395-24830-2.
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]