Орел (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орел
лат. Орел
Податотека:Орел constellation map.svg
КратенкаAql
ГенитивноAquilae
Ректасцензија20 ч.
Деклинација+5°
Површина652 (°)² (22nd)
Главни ѕвезди8
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
65
Ѕвезди со планети4
Ѕвезди посјајни од 3,00m3
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг)3
Најсјајна ѕвездаАлтаир (α Aql) (0.77m)
Најблиска ѕвездаАлтаир (α Aql)
сг,  пс)
Месјеови објекти0
Метеорски дождовијунски аквииди
ипсилон-аквииди
Соседни
соѕвездија
Стрела
Херкул
Змијоносец
Змија (опашка)
Штит
Стрелец
Јарец
Водолија
Делфин
Видливо на ширина од +85° до −75°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Орелсоѕвездие. Неговото латинско име е Aquila и значи орел. Се наоѓа речиси на небесниот екватор. Најсјајната ѕвезда, Алтаир, е вертекс на летниот триаголник.

Историја[уреди | уреди извор]

Соѕвездието Орел е едно од 48-те соѕвездија забележани од Птоломеј во 1 век. Исто така се споменува во 4 век п.н.е. и во 3 век п.н.е. од Аратус. Денес е едно од 88-те соѕвездија дефинирани од меѓународната астрономска заедница.

Ова соѕвездие било познато и како Летечки грабливец (Vultur volans) за старите Римјани (да не се меша со Vultur cadens што е старо римско име за соѕвездието кое денес го знаеме како Лира).

Птоломеј каталогизирал деветнаесет ѕвезди од ова соѕвездие и од соѕвездието наречено Антиноус, кое се смета за застарено, а тогаш било наречено така во чест на императорот Хадриан (117–138), односно по грешка посветено на Тихо Брахе, кој каталогизирал 12 ѕвезди од Орел и седум од Антиноус.

Ѕвезди со имиња[уреди | уреди извор]

Бајер Име Потекло Значење
           α Altair арапски птица
           β Alshain арапски сив сокол
           γ Tarazed персиски лушпа
           ε Deneb el Okab арапски опашка на сокол
           ζ Deneb el Okab арапски опашка на сокол
           η Bezek хебрејски молња
           θ Tseen Foo мандарински небесен сплав
           ι Al Thalimain арапски два ноја
           λ Al Thalimain арапски два ноја

Нова[уреди | уреди извор]

Две големи нова ѕвезди се забележани во соѕвездието Орел; првата во 389 година п.н.е. за која е забележано дека била сјајна колку и Венера, а другата (V603 Aquilae) нешто посјајна од Алтаир, најсјајната ѕвезда во ова соѕвездие.

Небесни тела[уреди | уреди извор]

Три интересни планетарни маглини се наоѓаат во соѕвездието Орел:

Други небесни тела:

Друго[уреди | уреди извор]

Леталото Пионир 11 на НАСА, што помина крај Јупитер и Сатурн во 1970-те години, ќе помине блиску до една од ѕвездите на соѕвездието Орел за околу четири милиони години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]