Пегаз (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пегаз
лат. Pegasus
Pegasus constellation map mk.svg
Кратенка Peg
Генитивно Pegasi
Ректасцензија 23 ч.
Деклинација +20°
Површина 1121 (°)² (7th)
Главни ѕвезди 9, 17
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
88
Ѕвезди со планети 7
Ѕвезди посјајни од 3,00m 5
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда ε Peg (Enif) (2.39m)
Најблиска ѕвезда ι Peg
сг,  пс)
Месјеови објекти 1
Метеорски дождови јулски пегасиди
Соседни
соѕвездија
Андромеда
Гуштер
Лебед
Лисица
Делфин
Ждребе
Водолија
Риби
Видливо на ширина од +90° до −60°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец октомври.

Пегаз е соѕвездие на северното небо, наречено според крилатиот коњ од митологијата Пегаз. Едно е од соѕвездијата забележани од Птоломеј.

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • H. A. Rey, The Stars — A New Way To See Them. Enlarged World-Wide Edition. Houghton Mifflin, Boston, 1997. ISBN 0-395-24830-2.
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]