Лира (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лира
лат. Лира
250п
Кратенка Lyr
Генитивно Lyrae
Ректасцензија 19 ч.
Деклинација +40°
Површина 286 (°)² (52ро)
Главни ѕвезди 5
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
25
Ѕвезди со планети 4
Ѕвезди посјајни од 3,00m 1
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 5
Најсјајна ѕвезда Вега (α Lyrae) (0,03m)
Најблиска ѕвезда Вега (α Lyrae)
сг,  пс)
Месјеови објекти 2
Метеорски дождови лириди
jунски лириди
aлфа-лириди
Соседни
соѕвездија
Змеј
Херкул
Лисица
Лебед
Видливо на ширина од +90° до −40°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.
[1]

Лира е соѕвездие чие латинско име го означува жичениот инструмент лира.[2] Лира е едно од 48-те соѕвездија забележани од Птоломеј. Лира е мало соѕвездие, но главната ѕвезда, Вага, е една од најсјајните ѕвезди на ноќното небо. Започнува на север, се граничи со Змеј, Херкул, Лисица и Лебед.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
  2. „Star Tales - Lyra“. Ian Ridpath's Star Tales. http://www.ianridpath.com/startales/lyra.htm. посет. 17 октомври 2007 г.