Жичени инструменти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жичени иструментимузички инструменти кои користат жици за да произведат звук.

Тргачки инструменти[уреди | уреди извор]

Гудачки инструменти[уреди | уреди извор]

Предци на денешните гудачки инструменти[уреди | уреди извор]

Народни гудала[уреди | уреди извор]

Ударни жичени инструменти[уреди | уреди извор]