Кото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јапонско 13-жичено кото

Кото е музички инструмент од групата на жичени инструменти и според системот на Хорнбостел-Заксовиот систем спаѓа во прости кордофони.

Тоа е традиционален јапонски инструмент со тринаесет жици [1], често преведуван како „харфа“.

Должината му е околу 190 cm. Во Јапонија е донесен од Кина меѓу VII и VIII век.


Наводи[уреди | уреди извор]