Др. Дре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Д-р Дре
Д-р Дре настапува на фестивалот Coachella Valley Music and Arts Festival (2012)
Животописни податоци
Родено имеАндре Ромел Јанг[1]
Роден(а)18 февруари 1965[2]
Комптон (Калифорнија), САД
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД
ЖанровиРап, гангстерски рап
ЗанимањаПродуцент, рапер, претприемач, глумец
ИнструментиВокал, синтисајзер, фонограф, драм машина, семплер
Период на активност1984–сѐ уште
ИздавачиKru-Cut, Ruthless, Priority, Death Row, Interscope, Aftermath
СоработнициWorld Class Wreckin' Cru, N.W.A, The D.O.C., Knoc-Turn'al, Michel'le, Above the Law, Ајс Кјуб, Тупак Шакур, Снуп Дог, Еминем, Tha Dogg Pound, Изи-И, Фифти Сент, Гејм, Нејт Дог, Xzibit, Баста Рајмс, Кендрик Ламар
Мреж. местоdrdre.com

Андре Ромел Јанг, познат како Д-р Дре (англиски: Dr. Dre) (1965), е американски музички продуцент, рапер и повремено глумец.[2] Д-р Дре е заслужен за комерцијалниот пробив и успешните кариери на многу рапери, меѓу кои на Снуп Дог, Еминем, Фифти Сент и Гејм. Оттука, тој се смета за клучен поединец кој придонел во популаризацијата на џи фанкот, рап жанр кој се одликува со бавни фанк ритми и текстови кои говорат за гангстерскиот живот.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Д-р Дре е роден во 1965 година. Својата музичка кариера ја почнал како член на World Class Wreckin' Cru, група која изведувала старошколски хип-хоп (Old School Hip Hop). Потоа го основал во култниот состав N.W.A, чии текстови биле препознатливи по експлицитниот приказ на уличното насилство и пресметките помеѓу градските банди. Поради непремостливите недоразбирања со Изи-И (исто така член на N.W.A), Дре продолжил како соло изведувач потпишувајќи за „Дет Роу Рекордс“. Таму, неговата кариера нагло отишла по нагорна линија, а стекнал и голема популарност поради неговите соработки со Тупак Шакур и Снуп Дог.

Неговиот прв студиски соло албум „Хрионика“ (The Chronic) се смета за обележје на рапот од западниот дел на Америка, а заедно со деби албумот на Снуп Дог „Догистајл“ (Doggystyle), тој ги отворил вратите за поширока прифатеност на хип-хопот како суб-култура на целата територија на САД. По издавањето на вториот албум 2001 своето внимание го насочил кон пронаоѓање нови лица на хип-хоп сцената.

Во таа смисла, Д-р Дре најпрво потпишал договор со Еминем и му помогнал да оствари блескава кариера. Истовремено, Д-р Дре ги компонирал битовите за најголем дел од песните на албумите Marshall Mathers LP и The Eminem Show, кои потоа станале најпродавани плочи од овој жанр на сите времиња во САД и во Канада. Во 2002 година, Д-р Дре потпишал договор со Фифти Сент, а потоа и со Гејм, рапери со кои забележал задоволителен успех.

Detox би требало да биде третиот и последен негов студиски албум, чиј датум на објавување првично беше најавен за 2011, но поради презафатеност на Дре со други музички проекти, сѐ уште не е издаден.

Бизнис активности[уреди | уреди извор]

Д-р Дре е основач и извршен директор на продуцентската куќа „Афтермат“ (Aftermath), а претходно работел во „Дет Роу Рекордс“ (Death Row Records). Своевремено, според Форбс, тој бил третиот најбогат хип-хоп музичар во САД, со имот од 250 милиони долари.[3] Д-р Дре ја поседувал марката на слушалки и звучници „Битс бај доктор Дре“, која ја основал заедно со претседателот на дискографските куќи „Интерскоп-Гефен-А&M“ (Interscope-Geffen-A&M), Џими Ајвон. Подоцна, оваа фирма била откупена од „Епл“ за три милијарди долари, со што богатството на Д-р Дре наеднаш пораснало за 350 милиони долари, така што во 2013 година неговото богатство се зголемило на вкупно 620 милиони долари. На тој начин, тој станал најбогатиот хип-хоп музичар во светот, претекнувајќи ги Џеј Зи и Пи Диди.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ro 2007, стр. 1
  2. 2,0 2,1 „Monitor“. Entertainment Weekly (1247). 22 февруари 2013. стр. 32.
  3. „3. Andre "Dr. Dre" Young ($250 million)“. Forbes Magazine. Архивирано од изворникот на 2013-04-26. Посетено на 4 мај 2012.
  4. Утрински весник, година XV, број 4594, петок, 26 септември 2014, стр. 32.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]