Прејди на содржината

Ајс Кјуб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајс Кјуб
Ајс Кјуб во 2014
Роден(а)О'Шеј Џексон
15 јуни 1969(1969-06-15)(55 г.)
Лос Анџелес, САД
Занимање
 • Рапер
 • текстописец
 • глумец
 • музички продуцент
 • филмски продуцент
Активен период1986–денес
СопружникКимберли Вудруф
 (в. 1992)
Деца5

О'Шеј Џексон Постариот (роден на 15 јуни 1969 година), познат по неговото уметничко име Ајс Кјуб (англиски: Ice Cube) ― американски рапер, текстописец, глумец и филмски продуцент.

Како музичар познат е како член на хип-хоп-групите C.I.A., N.W.A и Westside Connection, а објавил и десет соло-албуми. Покрај музичката кариера, од раните 1990-ти Ајс Кјуб има и активна филмска кариера.[1][2] Бил косценарист и глумел во комедијата Петок од 1995 година,[3] од кој настанала успешна франшиза, а тој добил имиџ на исплатлива филмска ѕвезда.[2] Како режисер дебитирал со филмот од 1998 година Клуб на играчи (The Players Club), за кој исто така бил продуцент.[4] Во 2016 година било објавено дека Ајс Кјуб е меѓу 683 личности поканети за нови членови на американската Академија за филмски уметности и науки.

Ран живот

[уреди | уреди извор]
Ајс Кјуб како матурант во 1987 година

О'Шеј Џексон е роден во Лос Анџелес на 15 јуни 1969 година, како четврто дете на афроамериканците Хозеа и Дорис Џексон.[5][6][7][8] Кјуб почнал да пишува рап откако бил предизвикан од неговиот пријател „Кидо“ на час по пишување. Кидо изгубил.[9] Тој рекол дека неговото уметничко име потекнува од неговиот постар брат, кој „се заканувал дека ќе го стави во ладилник и ќе го извади кога ќе стане коцка мраз“.[9][10][11]

Ајс Кјуб, учел во средното училиште Вилијам Тафт во областа Вудленд Хилс,[5] на 40 милји од неговиот дом во населба со многу криминал.[12][13] Есента 1987 година, веднаш штом напишал и снимил неколку успешни рап песни со N.W.A, тој се запишал на Технолошкиот институт во Феникс.[5][14] Во 1988 година, откако добил диплома за архитектонско цртање, Ајс Кјуб се вратил во Лос Анџелес и повторно се приклучил на N.W.A.[5][15]

Музичка кариера

[уреди | уреди извор]

Како член на рап-групи

[уреди | уреди извор]

Ајс Кјуб ја основал неговата прва рап-група C.I.A во 1986 година.[16] Групата објавила продолжено издание во 1987 година.

Во 1987 година, со Eazy-E и Др. Дре, ја основал гангста-рап-групата N.W.A.[16] Како главен рапер, тој напишал некои од стиховите на Dre и повеќето од Eazy на Straight Outta Compton,[17][18] албум кој го обликувал раниот идентитет на хип хопот од Западниот брег и помогнал да се разликува од рапот на источниот брег.[19] NWA била исто така позната по насилните стихови во песните, во кои се заканувале дека ќе ја нападнат полицијата која ги навредува; ова предизвикало контроверзии.[16][17] По паричен спор околу управувањето со групата од страна на Изи-И и Џери Хелер, Ајс Кјуб ја напуштил N.W.A. кон крајот на 1989 година. Тој се здружил со музичарите од Њујорк и започнал соло-рап-кариера.[16]

Постер за еден од првите концерти на N.W.A. на лизгалиштето во Комптон, 1988 година

Соло-кариера

[уреди | уреди извор]

На почетокот од 1990 година, Ајс Кјуб во Њујорк го снимил неговиот прв соло-албум, AmeriKKKa's Most Wanted, со продуцентскиот тим од култната рап-група Public Enemy, Bomb Squad. Албумот бил објавен под издавачката куќа Priority Records, и за само две недели се здобил со златен статус, а подоцна станал и платинест. Стигнал 19-тото место на Билборд 200. Албумот бил критикуван поради мизогиниските и расистички текстови.

Неговиот втор соло албум, Death Certificate со истиот продуцентски тим бил објавен во 1991 година.[20] Во однос на содржината, тој бил уште порадикален од неговиот претходни. Конкретно, песната No Vaseline, во која тој остро возвраќа на навредите упатени кон него во албумот од N.W.A. од 1991 година каде го нарекуваат предавник,[21][22] била окарактеризирана како антисемитска.[23][24] Песната „Black Korea“, исто така се смета за расистичка,[20] поради повикот да се запалат продавниците во сопственост на Корејци, и се смета дека ги предвидува немирите во Лос Анџелес од 1992 година.[25] Магазинот Билборд го исклучил албумот од своите неделни топ-200 листи, иако таму се искачил на второ место. Ова било прв пат некој изведувач да биде забранет поради содржината на албумот.

Третиот албум на Кјуб, The Predator, бил објавен во ноември 1992 година. The Predator бил прв албум кој дебитирал на прво место на R&B/hip-hop и на поп-топ листите. Ова е негов најпродаван албум. По овој албум, рап-публиката на Ајс Кјуб значително се намалила и неговите следни изданија не го постигнале успехот како неговите први три албуми.[3]

По неговиот албум Lethal Injection од 1993 година, кој бил помалку успешен од неговите претходници, тој не издал соло-албум до 1998 година. По овој албум, Ice Cube практично ја загубил својата рап-публика.[3]

По „Lethal Injection“, Кјуб се насочил на филмови и продуцирање албуми за други рапери.[18][25] Во 1994 година, Кјуб се здружил со некогашниот колега од групата N.W.A., д-р Дре, кој тогаш го предводеше поджанрот на рап G-funk, за прв пат откако Кјуб ја напушти групата, а која се распаднала по заминувањето на Дре во 1991 година. Резултатот беше песната на Кјуб и Дре „ Natural Born Killaz “, на саундтракот на Murder Was The Case, издадена од тогаш новата етикета на Дре, Death Row Records.

Во ноември 1998 година, Кјуб го издал неговиот долгоочекуван петти соло албум War & Peace Vol. 1 (The War Disc). Одложениот шести албум, Volume 2, пристигнал во 2000 година. Многу фанови тврделе дека овие два албума, особено вториот, се со послаб квалитет од неговата претходни дела.[26] Во 2000 година, Кјуб им се придружил на д-р Дре, Еминем и Снуп Дог за турнејата Up in Smoke.[27]

По ова објавил уште 4 соло-алабуми.

Филмска и телевизиска кариера

[уреди | уреди извор]

Од 1991 година, Ајс Кјуб глумел во речиси 40 филмови, а некои од нив биле се високо оценети.[3] Најчесто глуми во комедии, но исто така глумел во трилерот Traspass од 1992 година и во воената комедија од 1999 година Три крала.[3] Сепак, најпознат е по франшизата филмови Петок, и франшизата Берберница (Barbershop).[3]

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Во 1990 година, музички соработник од рап групата Public Enemy го внесол Ајс Кјуб во Нацијата на исламот (NOI).[28] Тој се преобратил во ислам,[29] иако го негирал членството во НОИ,[30] чија идеологија против белите луѓе и особено Евреите довело до тоа групата да биде категоризирана како група на омраза.[31] Сепак, ја усвоил идеологијата на групата за црниот национализам [32]. Во 2012 година, дал поддршка за истополовите бракови.[33]

Ајс Кјуб е во брак со Кимберли Вудруф од 26 април 1992 година.[34][35] Тие имаат пет деца; нивниот најстар син О'Шеј Џексон Помладиот (роден 1991 година) го глумел во филмот Директно од Комптон (Straight Outta Compton).[36][37]

Во 2017 година, тој ја основал Big3, 3-на-3 кошаркарска лига во која играат поранешни играчи од НБА.[38] Ајс Кјуб е исто така фан на Лос Анџелес Доџерс од МЛБ,[39] и исто така навивач на Лос Анџелес Лејкерс.[40]

Дискографија

[уреди | уреди извор]
Студиски албуми
 • AmeriKKKa's Most Wanted (1990)
 • Death Certificate (1991)
 • The Predator (1992)
 • Lethal Injection (1993)
 • War & Peace Vol. 1 (The War Disc) (1998)
 • War & Peace Vol. 2 (The Peace Disc) (2000)
 • Laugh Now, Cry Later (2006)
 • Raw Footage (2008)
 • I Am the West (2010)
 • Everythang's Corrupt (2018)

Филмографија

[уреди | уреди извор]

Награди и номинации

[уреди | уреди извор]

Филмски награди

[уреди | уреди извор]

Ајс Кјуб бил номиниран за неколку филмски награди. Досега има освоено две награди:

 • 2000: Награда за блокбастер: Омилен акционен тим (за Три крала)
 • 2002: Филмска награда MECCA: Актерска награда

Музички награди

[уреди | уреди извор]

Други почести

[уреди | уреди извор]
 1. Gail Hilson Woldu, The Words and Music of Ice Cube (Westport, CT & London, UK: Praeger Publishers, 2008), pp 44–45.
 2. 2,0 2,1 David J. Leonard, "Ice Cube", in Mickey Hess, ed., Icons of Hip Hop: An Encyclopedia of the Movement, Music, and Culture (Westport, CT: Greenwood Press, 2007), p 311.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Cashmore, Pete (November 30, 2018). „Frozen in time: Why does nobody want to hear Ice Cube rap any more?“. The Guardian.
 4. Kubernik, Harvey (2006). Hollywood Shack Job: Rock Music in Film and on Your Screen (англиски). UNM Press. ISBN 978-0-8263-3542-5.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Smith, Jessie Carney (2006). Encyclopedia of African American Business, Volume 1. Greenwood.
 6. Muhammad, Baiyina W. (2006). „O'Shea 'Ice Cube' Jackson (1965– ), Rapper, Lyricst, Producer, Actor, ScreenWriter, Director, Film Producer and Businessman“. Во Smith, Jessie Carney (уред.). Encyclopedia of African American Business. 1. Westport, Connecticut: Greenwood Publishing Group. стр. 403–5. ISBN 9780313331107.
 7. „Ice Cube“. Hiphop.sh. Архивирано од изворникот на October 16, 2012. Посетено на December 12, 2012.
 8. Празен навод (help)
 9. 9,0 9,1 „Ice Cube Goes Undercover on Twitter, Instagram, Reddit, and Wikipedia | GQ“. YouTube. Архивирано од изворникот на 2024-03-13. Посетено на April 7, 2017.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. Ice Cube Explains His Moniker And Gives One To Stephen, interview on The Late Show with Stephen Colbert (aired June 20, 2017, published to YouTube on June 21, 2017)
 11. Ice Cube's Google Autocomplete Interview (Wired.com, published to YouTube on April 11, 2016)
 12. „Summer movie preview: O'Shea Jackson Jr. plays dad Ice Cube in 'Straight Outta Compton'. Daily News (англиски). April 27, 2015. Посетено на October 30, 2021.
 13. „Five Noteworthy Facts You May Not Know About Ice Cube | Exclaim!“. exclaim.ca (англиски). Посетено на 2021-10-30.
 14. Jefferson, Jevaillier (February 2004). „Ice Cube: Building On His Vision“. Black Collegian. Архивирано од изворникот на January 26, 2012. Посетено на December 8, 2011.
 15. „Ice Cube Celebrates the Eames“. Dezeen. December 8, 2011. Посетено на April 13, 2016.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 Steven Otfinoski, "Ice Cube", African Americans in the Performing Arts (New York: Facts On File, Inc., 2003), p 108.
 17. 17,0 17,1 Steve Huey, "N.W.A: Straight Outta Compton", AllMusic.com, Netaktion LLC, visited 14 Jun 2020.
 18. 18,0 18,1 Todd Boyd, Am I Black Enough for You?: Popular Culture from the 'Hood and Beyond (Bloomington & Indianapolis: Indiana University Press, 1997), p 75 skims Ice Cube's early successes in music, while indexing "Ice Cube" reveals analysis of his political rap.
 19. Loren Kajikawa, "Compton via New York", Sounding Race in Rap Songs (Oakland: University of California Press, 2015), pp 91–93.
 20. 20,0 20,1 Jeffries, David (October 31, 1991). „Death Certificate – Ice Cube“. AllMusic. Посетено на April 11, 2012.
 21. Sacha Jenkins, Elliott Wilson, Jeff Mao, Gabe Alvarez & Brent Rollins, "Mo' beef, mo' problems: #7, N.W.A vs. Ice Cube", Ego Trip's Book of Rap Lists (New York: St. Martin's Griffin, 1999), p 238.
 22. Vlad Lyubovny, interviewer, "DJ Yella: All of NWA knew Ice Cube won with 'No Vaseline' ", VladTVDJVlad @ YouTube "Verified" channel, August 22, 2015.
 23. Baker, Soren (2018). The History of Gangster Rap: From Schoolly D to Kendrick Lamar, the Rise of a Great American Art Form. New York City: Abrams Image. ISBN 9781683352358. ...'No Vaseline', specifically its treatment of its two main targets, N.W.A's leader Eazy-E and N.W.A's manager Jerry Heller, whom Ice Cube depicts as teaming to financially molest N.W.A's other members.
 24. Stern, Marlow (June 11, 2020). „Ice Cube's long, disturbing history of anti-Semitism“. The Daily Beast.
 25. 25,0 25,1 Erlewine, Stephen Thomas (2007). „Ice Cube – Biography“. Allmusic. Посетено на February 13, 2008.
 26. Birchmeier, Jason. "War & Peace, Vol. 2 (The Peace Disc)" – Overview“. Allmusic. Посетено на February 13, 2008.
 27. Pareles, Jon (July 17, 2000). „Four Hours of Swagger from Dr. Dre and Friends“. The New York Times. Посетено на February 13, 2008.
 28. Martin Cizmar, "Ice Cube is one of rap's original gangsters, but he is also one of hip hop's most unconventional political activists", Willamette Week, Aug 23, 2016, updated Oct 3, 2016.
 29. „These 9 famous Americans are all Muslim“. Business Insider. October 27, 2014.
 30. „Chillin' with Cube“. The Guardian. February 25, 2000.
 31. The Southern Poverty Law Center, an advocacy group, is categorical in its declaration that the Nation of Islam is a hate group "Nation of Islam", SPLCenter.org, The Southern Poverty Law Center, visited 15 Jun 2020]. Yet although that view has arguments in its favor, including the NOI's ideology of black superiority and white guilt as well as Jewish guilt, that is not a consensus view among scholars, who identify other context and functions of the NOI [Phyllis B. Gerstenfeld, Hate Crimes: Causes, Controls, and Controversies, 4th ed.] (Thousand Oaks, CA: SAGE Publications, 2018), indexing "Nation of Islam".
 32. Lakeyta M. Bonnette, Pulse of the People: Political Rap Music and Black Politics (Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2015), p 71.
 33. Schultz, E.J. (May 16, 2012). „Ice Cube on Coors Light, Burger King and Gay Marriage“. AdAge.com. Посетено на June 18, 2014.
 34. „Kimberly Woodruff“. Ecelebrityfacts.com. November 9, 2016. Посетено на September 29, 2017.
 35. „23 Yrs & Counting: Ice Cube Gives Advice On The Key to Marital Bliss“. Архивирано од изворникот на February 11, 2019. Посетено на July 18, 2016.
 36. „Ice Cube's Son O'Shea Jackson Jr. Had to Audition for Straight Outta Compton“. August 7, 2015.
 37. „Ice Cube“. IMDb. Посетено на September 29, 2017.
 38. „Ice Cube creates BIG3“. AdAge.com. Архивирано од изворникот на January 13, 2017. Посетено на January 12, 2017.
 39. „Ice Cube on How Dodgers Can Achieve Success: 'They Need to Get Some Black Ballplayers'. Complex Networks.
 40. "Magic's hands were soft as a baby" - Ice Cube recalls his favorite Lakers childhood memory featuring Magic Johnson“. November 30, 2023.
 41. „The Recording Academy Announces 2024 Special Merit Award & Lifetime Achievement Award Honorees: N.W.A, Gladys Knight, Donna Summer, DJ Kool Herc & Many More“. grammy.com. 5 January 2024. Архивирано од изворникот на February 4, 2024. Посетено на 5 February 2024.
 42. Празен навод (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]