Прејди на содржината

Queen

Од Википедија — слободната енциклопедија
Queen
Животописни податоци
ПотеклоЛондон, Англија
ЖанровиГлам рок, хард рок
Период на активност1970–1997[1]
ИздавачиParlophone, Hollywood
СоработнициQueen + Paul Rodgers, Smile, The Cross
Мреж. местоqueenonline.com
Поранешни членови
Фреди Меркјури
Брајан Меј
Џон Дикон
Роџер Тејлор

Queen (на македонски: 'Квин') е една од најпознатите британски рок-групи, по потекло од Лондон. Од настанувањето во 1970 година, бендот функционираше во составот Фреди Меркјури - вокал и пијано, Брајан Меј - гитара, Џон Дикон - бас гитара и Роџер Тејлор - тапани, сѐ до смртта на Меркјури како последица од сида во ноември 1991 година.

Во својата успешна кариера, Queen стана еден од најпочитуваните бендови на сите времиња со стотици милиони обожаватели низ светот, а неговата музика сѐ уште влијание на модерната рок-музика. Меѓу нивните најпознати хитови се „Bohemian Rhapsody“, „I Want To Break Free“, „We Will Rock You“, „We Are The Champions“ итн. По смртта на Фреди Меркјури во 1991, во организација на Queen се одржа познатиот концерт во чест на Фреди Меркјури во 1992, на кој најголемите музички ѕвезди од светот му оддадоа почит на легендарниот пејач и ги испеаја неговите, но и нивните авторски песни.

Во 1995, останатите три членови на Queen, користејќи ги демо-снимките на Меркјури, го создадоа албумот Made In Heaven посветен на пејачот. Во 1997, бендот ја сними нивната последна песна како Queen, „No-One but You (Only the Good Die Young)“, посветена на принцезата Дајана, но и на нивниот вокалист, колега и пријател, Фреди Меркјури. По овој хит, басистот Џон Дикон го напушти бендот не сакајќи да продолжи без неговиот идол, по што Брајан Меј и Роџер Тејлор продолжија да снимаат со нивниот пријател Пол Роџерс како Queen + Paul Rodgers.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Queen (1973)
 • Queen II (1974)
 • Sheer Heart Attack (1974)
 • A Night at the Opera (1975)
 • A Day at the Races (1976)
 • News of the World (1977)
 • Jazz (1978)
 • The Game (1980)
 • Flash Gordon (1980)
 • Hot Space (1982)
 • The Works (1984)
 • A Kind of Magic (1986)
 • The Miracle (1989)
 • Innuendo (1991)
 • Made in Heaven (1995)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. по смртта на Фреди Меркјури во 1991 Брајан Меј, Роџер Тејлор и Џон Дикон го направија албумот Made in Heaven во 1995 и песната "No-One but You (Only the Good Die Young)" во 1997 како Queen. Од тогаш секој нов материјал направен од Queen е нарекуван Queen + Paul Rogers

Надворешни врски[уреди | уреди извор]