Хард-рок

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хард рок)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Британски хард рок бенд Лед зепелин настапува во Чикаго во 1975. Оваа група денеска се сврстува во највлијателните хард рок групи во свите времиња.

Хард-рокот (англ. Hard rock) — поджанр на рок-музиката кој се појавува во 1960-тите. Хард-рокот е создаден и преку блузот, бидејќи најкористената скала во хард-рокот потекнува од блузот.