Bohemian Rhapsody

Од Википедија — слободната енциклопедија
"Bohemian Rhapsody"
Сингл на Queen
од албумот A Night at the Opera
B-страна"I'm in Love with My Car"
Пуштен31 октомври 1975 (прво издавање)
9 декември 1991 (второ издавање)
Форматграмофонска плоча
Снименавгуст-септември 1975:
Rockfield Studio 1
Roundhouse
SARM (East)
Scorpio Sound
Жанрпрогресивен рок, хард рок, рок опера
Должина5:55
КомпанијаEMI, Elektra, Parlophone, Hollywood
Текстописец/иФреди Меркјури
ПродуцентРој Томас Бејкер, Queen
Queen singles chronology
"Lily of the Valley"
(1975)
"Bohemian Rhapsody"
(1975)
"You're My Best Friend"
(1976)
A Night at the Opera track listing
Постер 2018 година

Bohemian Rhapsody“ е песна на англискиот рок бенд Queen. Напишана е од страна на Фреди Меркјури и се наоѓа на албумот од 1975 година A Night at the Opera. Песната нема рефрен, наместо содржи повеќе делови: сегмент од балада кој завршува со гитарско соло, оперски премин, и сегмент од хард рок. Своевремено, оваа песна беше најскап сингл на сите времиња и останува запамтена како една од најпознатите снимки во историјата на популарната музика.

Кога беше издадена како сингл, „Bohemian Rhapsody“ стана комерцијална сензација, задржувајќи се на врвот на англиската сингл табела девет недели со повеќе од милион продадени копии на крајот на јануари, 1976 година. [1] Песната повторно го достигна првото место во 1991 година и се задржа на истото пет недели по смртта на Меркјури, со тоа станувајќи трет најпродаван сингл во Обединетото Кралство на сите времиња.[2] „Bohemian Rhapsody“ се искачи на врвот и на повеќе други странски табели, вклучувајќи ги Канада, Австралија, Нов Зеланд, Ирска и Холандија, потоа станувајќи еден од најпродаваните синглови во светот. Во САД песната се искачи на деветтото место во 1976 година, за потоа во 1992 година да се врати на второто место по појавувањето во филмот Светот на Вејн со чија помож ја врати својата популарниост кај американската публика.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Неделни табели[уреди | уреди извор]

Табела (1975) Највисока
позиција
Британски Синглови (The Official Charts Company)[3] 1
Табела (1976) Највисока
позиција
Canada (RPM 100)[4] 1
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[5] 1
Швајцарија (Media Control AG)[6] 4
Германија (Media Control AG)[7] 7
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[8] 8
Франција (SNEP)[9] 15
Нов Зеланд (RIANZ)[10] 1
Австралија (ARIA)[11] 5
Норвешка (VG-lista)[12] 4
Шведска (Sverigetopplistan)[13] 18
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[14] 1
САД Билборд Хот 100[15] 9
Табела (1992) Највисока
позиција
САД Билборд Хот 100[15] 2

Годишни табели[уреди | уреди извор]

Табела (1975) Позиција
UK Singles[се бара извор] 22
Табела (1976) Позиција
UK Singles[се бара извор] 35
US Billboard Hot 100[16] 18
Табела (1991) Позиција
UK Singles[17] 2
Табела (1992) Позиција
UK Singles[се бара извор] 15
US Billboard Hot 100[18] 39

Декадни табели[уреди | уреди извор]

Табела (1970–79) Позиција
UK Singles[19] 7
Табела (1990–99) Позиција
UK Singles[се бара извор] 23

Бенд[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Hodkinson 2004, стр. 194.
 2. Corn 2005, стр. 24.
 3. "December 1975 Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
 4. „RPM Top Singles“. RPM. 25 (5). 1 May 1976. Архивирано од изворникот на 2013-06-29. Посетено на 23 June 2010.
 5. "Dutchcharts.nl – Queen – Bohemian Rhapsody" (на холандски). Mega Single Top 100. Hung Medien / hitparade.ch.
 6. "Queen – Bohemian Rhapsody swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien.
 7. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH.
 8. "Queen – Bohemian Rhapsody Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 9. "Lescharts.com – Queen – Bohemian Rhapsody" (на француски). Les classement single. Hung Medien.
 10. "Charts.org.nz – Queen – Bohemian Rhapsody". Top 40 Singles. Hung Medien.
 11. "Australian-charts.com – Queen – Bohemian Rhapsody". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien.
 12. "Norwegiancharts.com – Queen – Bohemian Rhapsody". VG-lista. Hung Medien.
 13. "Swedishcharts.com – Queen – Bohemian Rhapsody". Singles Top 60. Hung Medien.
 14. "Ultratop.be – Queen – Bohemian Rhapsody" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch.
 15. 15,0 15,1 "Queen Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Queen. Prometheus Global Media.
 16. „Billboard Top 100 – 1976“. Архивирано од изворникот на 2011-05-21. Посетено на 11 May 2011.
 17. „End of year charts 1991“. Everyhit. Посетено на 28 May 2011.
 18. „Billboard Top 100 – 1992“. Архивирано од изворникот на 2010-08-13. Посетено на 30 July 2010.
 19. „End of decade charts“. Everyhit. Посетено на 28 May 2011.