Ö3 Austria Top 40

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ö3 Austria Top 75)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Logo of the radio show "Ö3 Austria Top 40" (Fail.loading)
Лого од радио Шоуто "Ö3 Austria Top 40"

Ö3 Austria Top 40 е името на официјалната австриска список на синглови, како и радио емисии кои ја претставуваат и ја емитуваат на Hitradio Ö3. Програмата ги претставува австриските синглови, мелодии и графикони. Премиерно е прикажан на 26 ноември 1968 година како Disc Parade и го претставувал Ернст Грисман. Програмата имала и други називи и други излагачи, како што е објаснето во продолжеток.

Musikmarkt и Go TV ги пуштаат неделните број еден синглови.

Онлајн верзијата на графиконот на charts.orf.at и austriancharts.at има 75 позиции, иако charts.orf.at себеси сè уште се етикетираат како "Ö3 Austria Top 40".

Статистики на графиконите[уреди | уреди извор]

Прв број еден сингл бил "Das ist die Frage aller Fragen" од Клиф Ричард. Најуспешен сингл е "Candle in the Wind 1997" од Елтон Џон. Најуспешен австриски сингл е "Anton aus Tirol" од DJ Ötzi, песна која можела да остане меѓу Топ 75 за најдолго време. Уметниците со најголем број еден хитови се Рајнард Фендрик и Кристина Стурмер.

Презентери[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1968 и 2007, имињата на емисиите биле Disc Parade, Die Großen 10 von Ö3, Pop Shop, Hit wähl mit, Die Großen 10, Ö3 Top-30 и Ö3 Austria Top 40.

Disc Parade[уреди | уреди извор]

 • Ернст Грисман
 • Руди Клауснитзер

Die Großen 10 von Ö3[уреди | уреди извор]

 • Руди Клауснитзер
 • Ханс Леитингер

Pop Shop[уреди | уреди извор]

 • Ханс Леитингер

Hit wähl mit[уреди | уреди извор]

 • Ханс Леитингер
 • Удо Хубер

Die Großen 10[уреди | уреди извор]

 • Удо Хубер

Ö3 Top-30[уреди | уреди извор]

 • Удо Хубер

Ö3 Austria Top 40[уреди | уреди извор]

 • Удо Хубер
 • Мартина Кајсер
 • Матијас Еулер-Рол
 • Густав Готз

Надворешни врски[уреди | уреди извор]