UK Singles Chart

Од Википедија — слободната енциклопедија

UK Singles Chart (мак. Британска табела за синглови) е составенa од The Official Charts Company (мак. Официјалната Компанија за Табели) (OCC) во име на британската снимачка индустрија. Целосната табелата ги содржи најпродаваните 200 синглови во Обединетото Кралство врз основа на комбинација на рекордни продажби и дигитални спуштања, иако некои медиуми содржат листи од Топ 40 (како BBC) или Топ 75 (како магазинот Music Week) на ниваната листа. Околу 6.500 британски малопродажни места придонесуваат за податоците, како и повеќето онлајн дигитални преземања во Велика Британија. За разлика од топ листите во САД, ерплеј статистички податоци не се користат за службена Британска табела за синглови.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Rees, Dafydd; Lazell, Barry; Osborne, Roger (1995). Forty Years of "NME" Charts (2. изд.). Pan Macmillan. ISBN 0-7522-0829-2.
  • Warwick, Neil; Kutner, Jon; Brown, Tony (2004). The Complete Book Of The British Charts: Singles and Albums (3. изд.). London: Omnibus Press. ISBN 1-84449-058-0.
  • Roberts, David (2005). Guinness World Records: British Hit Singles and Albums (18th edition). Guinness World Records Limited. ISBN 1-904994-00-8.
  • Parker, Martin (1991). „Reading the Charts – Making Sense with the Hit Parade“. Popular Music. Cambridge University Press. 10 (2): 205–217. ISSN 0261-1430.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]