VG-lista

Од Википедија — слободната енциклопедија

VG-lista е норвешка табела. Неделно е презентирана од весникот VG и NRK програма, Topp 20. Сметана е за прва норвешка табела на која се искачуваат албуми и синглови од држави и континенти ширум светот. Податоците се собираат од страна на Nielsen Soundscan International и е заснована на продажбата во околу 100 продавници во Норвешка. Табелата за синглови започна како топ 10 листата во 42 недела, 1958 година и беше проширената на топ 20 табелата во 5 недела, 1995 година. Во исто време, белата за албуми, започна како топ 20 во 1 недела, 1967 година и беше проширена на топ 40 табела.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]