Sverigetopplistan

Од Википедија — слободната енциклопедија

Sverigetopplistan, порано познат и како Topplistan и Hitlistan како и други имиња, од октомври 2007 претставува шведска национална музичка табела, заснована на продажбите од Шведската Снимачка Индустриска Асоцијација (на шведски Grammofonleverantörernas förening).

Историја[уреди | уреди извор]

Во периодот од 1976 година до 2006 година, официјалното шведско музичко рангирање беше објавено од страна на Sveriges Radio P3, станица во сопственост на Sveriges Radio. Кон крајот на 2006 година, таа престана да објавување на општите табели доверени во почетокот на 2007 година до Шведски Музичката Индустриска Асоцијација. Сепак Sveriges Радио П3 продолжи да ги објават повеќето преземени музички листи, според статистичките податоци собрани од страна на Nielsen SoundScan. Новата табела била наречена DigiListan.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • DigiListan - Топ шведски спуштања

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]