Грамофонска плоча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грамофонска плоча е вид на носач на звук, многу популарен во 80-тите години на 20 век. Позната е и како LP и винил. Плочата е округла и од поливинилска маса. Во неа, спирално кон центарот се врежани траки на кои различна назабеност значи различен звук.

LP плочите имаат пречник од 12 инчи, се вртат со 33 1/3 вртежи во минута и содржат околу 15-ина песни. Постојат и други, специјални плочи за синглови, 8-инчни во пречник, со брзина од 45 вртежи во минута и содржат обично една или две песни.

Грамофонската плоча како тема во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Б-страната повторно победува“ (B Side Wins Again) - песна на американската рап-група „Паблик енеми“ (Public Enemy) од 1990 година.[1]
  • „Војна на 33 1/3“ (War At 33 1/3) - песна на американската рап-група „Паблик енеми“ (Public Enemy) од 1990 година.[2]
Типичен запис од 12 инчи Лп.

Наводи[уреди | уреди извор]