Укулеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Укулеле
професионално Укулеле
професионално Укулеле
професионално Укулеле
Класификација
Сродни инструменти

Укулеле (од хавајски: ʻukulele [ˈʔukuˈlɛlɛ] (у-ку-ле-ле);)[1] — вид на инструмент од семејството лејта. Укулелето обично е со четири единични или двојни жици од најлон или влакна од животинско потекло. Укулелето е создадено од 19 век, како хавајска интерпретација на музичкиот инструмент наречен мачете,[2] сличен на мала гитара или кавакињо. За време на XX век стекнува голема популарност во САД, а од таму и по целиот свет. Тонот и силата на звукот на инструментот варираат во зависност од моделот и конструкцијата. Обичното укулелето е еден од следните димензии: сопран, концертно, тенор и баритон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ukulele“, Oxford English Dictionary (3rd. изд.), Oxford University Press, September 2005 Invalid |mode=CS1 (help) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
  2. Tranquada and King (2012). The Ukulele, A History. Hawaii University Press. ISBN 978-0-8248-3634-4.