Жичени инструменти

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Жичен инструмент)
Бројни жичани инструменти

Жичени инструментимузички инструменти кои користат жици за да произведат звук.

Трзачки инструменти[уреди | уреди извор]

Гудачки инструменти[уреди | уреди извор]

Предци на денешните гудачки инструменти[уреди | уреди извор]

Народни гудала[уреди | уреди извор]

Ударни жичени инструменти[уреди | уреди извор]