Вега

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Vega
Vega in lyra.png
Местоположбата на Вега во соѕвездието Лира.
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лира
Ректасцензија 18ч 36м &1000000000056336400000056,3364с[1]
Деклинација +38° 47′ &1000000000000129100000001,291″[1]
Прив. величина (V) 0.03[1]
Особености
Спектрален тип A0V[1]
U−B Боен показател −0.01[1]
B−V Боен показател +0.00[1]
Променлив тип Suspected Delta Scuti[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−13.9[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 201.03[1] млс/г
Дек.: 287.47[1] млс/г
Паралакса (π)128.93 ± 0.55[1] млс
Оддалеченост25,3 ± 0,1 сг
(7,76 ± 0,03 пс)
Апсолутна величина (MV)0.58 [note 1]
Податоци
Маса2.11[3] M
Полупречник2.26 × 2.78[4] R
Површ. грав. (log g)4.1 ± 0.1[4]
Сјајност37 ± 3[4] L
Температура9602 ± 180[5] K
Металичност[M/H] = −0.5[5]
Вртење12.5 h
Старост3.86–5.72×108[3] години
Други ознаки
Wega,[6] Lucida Lyrae,[7] Alpha Lyrae, α Lyrae, 3 Lyr, GJ 721, HR 7001, BD +38°3238, HD 172167, GCTP 4293.00, LTT 15486, SAO 67174, HIP 91262.[1]

Вега (α Lyr / α Lyrae / Alpha Lyrae) е најсветлата ѕвезда во соѕвездието Лира, петта ѕвезда по сјајност на ноќното небо и втора најсјајна на северната небесна полутопка, после Арктур. Релативно е блиску до Земјата, на 25,3 светлосни години, а заедно со Арктур и Сириус, е една од најсветлите ѕвезди во близина на Сонцето.

Вега е многу проучувана од астрономите, наречена е „најважната ѕвезда на небото после Сонцето“.[8] Во минатото, Вега служела како ѕвезда Северница до околу 12.000 п.н.е., и повторно ќе биде тоа околу 14.000 година од нашата ера. Вега е првата ѕвезда (освен нашето Сонце) која е фотографирана и прва на која е изработена спектрална анализа, со помош на снимка од спектарот на ѕвездата.

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. For apparent magnitude m and parallax π, the absolute magnitude Mv is given by:
  See: Tayler, Roger John (1994). The Stars: Their Structure and Evolution. Cambridge University Press. стр. 16. ISBN 0521458854.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 Staff (2007-10-30). „SIMBAD query result: V* alf Lyr -- Variable Star“. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2007-10-30.—use the "display all measurements" option to show additional parameters.
 2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име asp93.
 3. 3,0 3,1 Peterson, D. M.; Hummel, C. A.; Pauls, T. A.; Armstrong, J. T.; Benson, J. A.; Gilbreath, G. C.; Hindsley, R. B.; Hutter, D. J.; Johnston, K. J.; Mozurkewich, D.; Schmitt, H. R. (1999). „Vega is a rapidly rotating star“. Nature. 440 (7086): 896–899. doi:10.1038/nature04661. Посетено на 2007-10-29.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 4. 4,0 4,1 4,2 Aufdenberg, J.P.; Ridgway, S.T.; и др. (2006). „First results from the CHARA Array: VII. Long-Baseline Interferometric Measurements of Vega Consistent with a Pole-On, Rapidly Rotating Star?“ (PDF). Astrophysical Journal. 645: 664–675. doi:10.1086/504149. Посетено на 2007-11-09.
 5. 5,0 5,1 Kinman, T.; Castelli, F. (2002). „The determination of Teff for metal-poor A-type stars using V and 2MASS J, H and K magnitudes“. Astronomy and Astrophysics. 391: 1039–1052. doi:10.1051/0004-6361:20020806. Посетено на 2007-10-30.
 6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име allen.
 7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име kendall.
 8. Gulliver, Hill, Austin F.; Graham; Adelman, Saul J. (1994). Вега: брза вртечка поларна ѕвезда. The Astrophysical Journal 429 (2): L81–L84. doi:10.1086/187418. Посетено на 29 октомври 2007.