Земјина маса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масата на Земјата во однос на онаа на Нептун е сразмерна со масата на Нептун во споредба со онаа на Јупитер.

Земјината маса (M) е единица за маса еднаква на масата на Земјата. 1 M = 5,9722 × 1024 кг.[1][2] Оваа мерка често се користи за изразување на масата на карпестите земјовидни планети.

Четирите земјовидни планети во Сончевиот систем, Меркур, Венера, Земјата и Марс имаат маси од 0,055, 0,815, 1,000 и 0.107 Земјини маси.

Една Земјина маса може да се изрази во други сродни единици вака:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]