Ѕвезден каталог на Смитсоновата астрофизичка опсерваторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѕвезден каталог на Смитсоновата астрофизичка опсерваторија
Други називиSAO-каталог
Вид пописѕвезден каталог Уредете го ова на Википодатоците
Наречен поСмитсонова астрофизичка опсерваторија Уредете го ова на Википодатоците
Објевен1966 Уредете го ова на Википодатоците

Ѕвезден каталог на Смитсоновата астрофизичка опсерваторија (англиски: Smithsonian Astrophysical Observatory Star Catalog) или SAO-каталогастрометриски ѕвезден каталог. Објавен е во 1966 г. од Смитсоновата астрофизичка опсерваторија во Кембриџ, Масачусетс, и опфаќа 258.997 ѕвезди.[1][2][3][4] Составен е од претходни астрометриски каталози и содржи само ѕвезди до величина 9 со познато точно сопствено движење. Ставките во каталогот почнуваат со кратенката SAO, проследени од број. Броевите се водат според 18 десетстепени појаси на деклинација, а ѕвездите се подредени според нивната ректасцензија во рамките на секој појас.

Примери за ставки во SAO[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Star Catalog: Positions and Proper Motions of 258,997 Stars for the Epoch and Equinox of 1950.0, Smithsonian Astrophysical Observatory Staff, Publications of the Smithsonian Institution of Washington, D.C., no. 4652, 4 vols., 1966 (преп. 1971.)
  2. Webpage on the SAO star catalog, B1950
  3. Catalog translated to J2000
  4. Интерактивно пребарување на каталогот (англиски)
  5. Millis, R. L.; Wasserman, L. H.; Birch, P. V. (1977). „Detection of rings around Uranus“. Nature. 267: 330–331. Bibcode:1977Natur.267..330M. doi:10.1038/267330a0.