Прејди на содржината

Вол (кинеско соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Вол.

Вол (牛宿, пинјин: Niú Xiù, Нју Су) ― една од дваесет и осумте месечеви станици на кинеските соѕвездија. Тоа е една од северните месечеви станици на Црната желка. Примарниот астеризам на оваа месечева станица е поставен средишно на опашката на соѕвездието познато како Јарец во западната астрономија.[1]

Астеризми[уреди | уреди извор]

Македонско име Кинеско име Европско соѕвездие Број на ѕвезди Претставува
Вол Јарец 6 Волот обесен за јаже
Небесно земјоделско земјиште 天田 Јарец / Микроскоп 4 Син од небото
Девет бунари за вода 九坎 Микроскоп 4 Девет бунари за наводнување
Тапан кај реката 河鼓 Орел 3 Воени тапани на небото
Девојка што Ткае 織女 Лира 3 Девојката која вешти во ткаење на самовила
Лево Знаме 左旗 Орел / Стрела 9 Банери во левата страна
Десно Знаме 右旗 Орел 9 Банери во десната страна
Небесен Тапан 天桴 Орел 4 Тапан кај реката стап
Мрежа на Дајкови 羅堰 Јарец 3 Могила за систем за наводнување
Тераса Клепсидра 漸臺 Лира 4 Вода за клепсидра
Царски премин 輦道 Лира / Лебед 5 Премин за царска кочија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Soothill, William Edward; Hodous, Lewis (1977). A Dictionary of Chinese Buddhist Terms: With Sanskrit and English Equivalents and a Sanskrit-Pali Index (англиски). Motilal Banarsidass Publ. ISBN 978-81-208-0319-0.