Сито (кинеско соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дворец Сито (箕宿, пинјин: Jī Xiù, се изговара Џи су) ― едно од Дваесет и осумте дворци на кинеските соѕвездија. Тоа е една од источните дворци на Азурниот Змеј.[1][2][3]

Астеризми[уреди | уреди извор]

Македонско име Кинеско име Европско соѕвездие Број на ѕвезди Претставувајќи
Сито Стрелец 4 Изметот на Азурниот Змеј, улогата на оризовите трици за земјоделските алатки, значи и ветер
Плева Змијоносец 1 Нус производот од трици
Толчник Олтар 3 Столчен материјал со толчник

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stephenson, F. Richard (1994). „13 - Chinese and Korean Star Maps and Catalogs“. Во Harley, J.B.; Woodward, David (уред.). The History of Cartography (PDF). Part 2. 2. University of Chicago Press. стр. 517.
  2. Penprase, Bryan E. (5 мај 2017). The Power of Stars (англиски). Springer. стр. 43. ISBN 978-3-319-52597-6.
  3. Xu, Junjun (јануари 2009). „Ancient Chinese constellations“. Proceedings of the International Astronomical Union (англиски). 5 (S260): 107–115. doi:10.1017/S174392131100319X. ISSN 1743-9221.