Јарец (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јарец
лат. Capricornus
Capricornus constellation map mk.svg
Кратенка Cap
Генитивно Capricorni
Ректасцензија 21 ч.
Деклинација −20°
Површина 414 (°)² (40-то)
Главни ѕвезди 9, 13
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
49
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m 1
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 4
Најсјајна ѕвезда δ Cap (Денеб Алгеди) (3,0m)
Најблиска ѕвезда HD 192310
сг,  пс)
Месјеови објекти 1
Метеорски дождови алфа-каприкорниди
хи-каприкорниди
сигма-каприкорниди
тау-каприкорниди
Соседни
соѕвездија
Водолија
Орел
Стрелец
Микроскоп
Јужна Риба
Видливо на ширина од +60° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец септември.

За астролошкиот знак, погл. Јарец (хороскопски знак)

Јарец (лат. Capricornus, Cap) — едно од соѕвездијата на зодијакот. Латинското име „Capricornus“ значи „рогат јарец“ или „рогот на јарецот“, и најчесто се претставува со симболот на риба-коза, што е едно од митските суштества. Неговиот симбол е Capricorn symbol 2.png (Unicode ♑).

Соѕвездието Јарец е едно од 88-те денешни соѕвездија, а исто така е и едно од соѕвездијата забележани од Птоломеј во 1 век.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]