Јужна Круна (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јужна Круна
лат. Corona Australis
Corona Australis constellation map mk.svg
Кратенка CrA
Генитивно Coronae Australis /
Coronae Austrinae
Ректасцензија 19 ч.
Деклинација −40°
Површина 128 (°)² (80-то)
Главни ѕвезди 6
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
14
Ѕвезди со планети 0
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α CrA (4,1m)
Најблиска ѕвезда HD 177565
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови Beta Corona Austrinids
Соседни
соѕвездија
Стрелец
Скорпија
Олтар
Телескоп
Видливо на ширина од +40° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Јужна Круна (лат. Corona Australis или Corona Austrina, CrA) — соѕвездие. Името значи „јужна круна“ и е спротивно на Северна Круна. Јужна Круна е едно од соѕвездијата забележани од Птоломеј.

Единствената ѕвезда од ова соѕвездие која има име е Алфека Меридијана или Alpha CrA. Името е комбинација на арапското име на ова соѕвездие со латинскиот назив за 'средно'.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • The Cambridge Guide to the Constellations, Michael E. Bakich, Cambridge University Press, 1995, pg. 85
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]