NGC 6727

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6727


Соѕвездие Јужна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 1 m 42,2 s
Деклинација -36° 52' 35""
Податоци од набљудување
Вид на објект рефлексиона маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 80' x ?'
Историја
Откривач Јохан Фридрих Јулиус Шмит
Откриена 15 јуни 1861
Други ознаки ESO 396-N14, pair with N 6726

NGC 6727 е рефлексиона маглина во соѕвездието Јужна Круна, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6727 се споменува и како ESO 396-N14, pair with N 6726.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 јуни 1861 година од страна на Јохан Фридрих Јулиус Шмит, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 6,2 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6727 е од видот RN.[1] NGC 6727 има само една позната привидна димензија, која изнесува 80'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 1 m 42,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 52' 35"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6727 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 379; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7421. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]